2022 Monte Carlo Rallisi: En Zorlu Etap Hangisiydi?

22 Ocak Cumartesi günü, 2022 Monte Carlo Rallisi etkinliğinin en zorlu etapları gerçekleşti. Cumartesi günü gerçekleşen rallide beş etap yer aldı. İki tur hâlinde gerçekleşen 20 kilometrelik Saint Geniez-Thoard etabında zemin, -büyük ölçüde kuru olan rotanın geri kalanının aksine- buz ve karla kaplıydı. Sonuç olarak; lastik seçimi, potansiyel olarak elde edilecek büyük kazançlar ve kayıplarla birlikte, bu kilit aşamada çok daha fazla önem kazandı. İlk etapla birlikte çivili Pirelli Sottozero kar lastikleri, ideal seçim olarak öne çıktı.

Rallinin liderliği için mücadele eden Sebastien Ogier ve Sebastien Loeb, diğer sürücülerin aksine Pirelli Sottozero lastikleri Digne les Bains’deki öğlen lastik değişiminde seçti. Öğleden soraki son yarışta başka hiçbir sürücü bu lastikleri kullanmadı. Bu seçim; kısmen bireysel stratejiye, kısmen de önde gelen ikilinin birbirlerinin taktiklerinden etkilenmesine bağlıydı. Sonuç olarak, her iki lider de sabahki etaplarda karda ve buzda yol tutuşu için mücadele etti. Toyota sürücüsü Ogier, genel klasmanda günü Loeb’in M-Sport Ford Puma’sının 21.1 saniye önünde tamamladı.

Öğleden sonra Saint Geniez-Thoard’ı geride bırakan Toyota sürücüsü Kalle Rovanpera, çivili Pirelli Sottozero lastiklerini kullanarak bunun ne kadar doğru bir seçim olduğunun altını çizdi. Çok çeşitli koşulların yer aldığı günde; yumuşak ve süper yumuşak Pirelli P Zero lastiklerden Sottozero’ya kadar mevcut tüm lastikler kullanıldı. Monte Carlo Rallisi için her zaman olduğu gibi, doğru zamanda doğru lastikleri seçmek ve genel bir etap döngüsü için en iyi uzlaşmayı bulmak kilit noktaydı.

Bu hassas denklemi doğru şekilde çözen sürücüler, genel klasmanda büyük kazanımlar elde etti. M-Sport’tan Craig Breen ve Toyota’dan Kalle Rovanpera, bir gecede üçüncü ve dördüncü sıraya yükseldi. Zor koşullara yakalanan diğerlerinin talihsizlikleri de bu yükselişte etkili oldu. WRC2 ve WRC3’te de yeni liderler vardı. Andreas Mikkelsen (Skoda) ve Junior WRC şampiyonu Sami Pajari (Ford) kendi kategorilerinde liderliği ele geçirdi.

Pirelli Ralli Etkinlik Müdürü Terenzio Testoni, ralinin 2. gününü değerlendirdi: “Lastik stratejisi, bugün, özellikle Sisteron yakınlarındaki o kritik etapta, eylemin merkezinde yer aldı: Dağ tepesindeki kar ve buzdan ağır şekilde etkilenen tek ralli. Liderlik için savaşan sürücüler şaşırtıcı seçimler yaptılar; bu da stratejinin genellikle diğer insanlar tarafından verilen kararlardan nasıl etkilendiğini gösteriyor. Bu, oyunun her yerde ama özellikle Monte Carlo Rallisi ‘nde bir parçası. Bugün, rallinin en zorlu günüydü, ancak yarın kalan 67 rekabetçi kilometre de kolay olmayacak. Bu nedenle yarın için hâla çok fazla sürpriz var ve hata payı yok.”

You may also like...