Bridgestone Güneş Panelli Araç Yarışları için Lastiklerini Tanıttı

Bridgestone, ünlü bir güneş panelli araç yarışı olan Bridgestone World Solar Challenge (BWSC) için tasarlanan yenilikçi bir lastik serisini tanıttı. Motor sporlarında sürdürülebilirliğe yönelik önemli bir adım olan bu lastikler, %63 gibi önemli bir oranda geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzemelerden oluşuyor. Avustralya’daki 4.800 kilometrelik zorlu pist için özel olarak tasarlanan lastikler, Bridgestone üreticisinin motor sporları lastiklerinde bir ilk olan Enliten teknolojisine sahip.

Lastiklerde Hangi Sürdürülebilir Malzemeler Kullanıldı?

Bridgestone, sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığıyla yeni lastiklerinde çevre dostu malzemelerin kullanımını artırdı. Organik lifler, geri kazanılmış karbon siyahı ve geri dönüştürülmüş kauçuk, yağ ve çelik temel bileşenlerden bazılarıdır. Bu, 2019 lastiklerinde kullanılan %30 eko-malzemeden önemli bir artışı temsil ediyor. Ayrıca, Cruiser sınıfı için lastikler pirinç kabuğu külünden elde edilen silika ve lastik pirolizi yoluyla elde edilen karbon siyahı kullanılarak üretilecek.

Enliten Teknolojisi ile Bridgestone Ne Fayda Sağlayacak?

Bridgestone Enliten teknolojisinin bu lastiklere dahil edilmesi ezber bozan bir özelliktir. Yuvarlanma direncini azaltır ve lastik ağırlığını azaltarak yol tutuşunu geliştirir. BWSC’ye katılan ekipler, gelecekte motor sporlarında ve günlük sürüş lastiği üretiminde daha geniş uygulamalara sahip olması beklenen Enliten teknolojisinin avantajlarını sergileyerek özel gereksinimlerine göre geliştirilmiş lastikler alacaklar.

Bridgestone ve DHL: Karbon-Nötr Lastik Nakliyesi Nasıl Olacak?

Bridgestone, lastik inovasyonlarının yanı sıra sürdürülebilirlik konusunda da bütünsel bir yaklaşım benimsiyor. BWSC’nin lojistik ortağı olan DHL, bu çevre dostu lastiklerin nakliyesini gerçekleştirecek. DHL, 2050 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını sıfıra indirme taahhüdünü paylaşıyor ve çevre dostu deniz yakıtı ve Gold Standard programı aracılığıyla emisyon azaltma politikası sayesinde lastik teslimat sürecinin %100 karbon-nötr olmasını sağlayacak. Bridgestone, isim sponsoru olarak genç mühendisleri geleceğin sürdürülebilir mobilitesini şekillendirebilecek çığır açan teknoloji arayışlarında desteklemeyi amaçlıyor.

You may also like...