Bridgestone Lastik Sektörü için Kauçuğa Alternatif Üretiyor

Bridgestone, hammadde kaynaklarını çeşitlendirme çalışmalarının bir parçası olarak doğal kauçuğa alternatif olan guayule’nin ticarileştirilmesini ilerletmek için genomik büyük veri çözümleri şirketi NRGene ile birlikte çalışıyor. Lastik devi, 20 Ocak 2021 tarihinde bu dört yıllık işbirliğinin kauçuk ve otomotiv endüstrisi için sonuçlarını açıkladı. İki firma, doğal kauçuğa alternatif olan yüksek verimli guayule çeşitlerini üretmek amacıyla doğal genetik çeşitliliğin daha verimli kullanımına izin vermek için DNA’yı analiz etmeye odaklandı. Bridgestone , lastik sektörü içinde sürdürülebilir hammadde kullanımı ile ilgili en çok araştırma yapan firmalar arasında yer alıyor.

Lastik Sektörü Devleri Sürdürülebilir Üretim Yapmayı Hedefliyor

ABD’nin Güney Batı’sı ve kuzey Meksika’nın çöl bölgelerine özgü olan guayule, doğal kauçuk üretebilen ve minimum gübreyle marjinal tarım arazilerinde büyüyebilen bir çalılık bitkidir. Guayule, çöl bitkilerinin fiziksel ve genetik özelliklerine sahiptir; kurak ortamları başarıyla tolere eder ve bölgede yetiştirilen diğer ticari ürünlerden daha düşük miktarda su talep eder. Güneybatı ABD’de su kaynaklarının azalmasıyla tarımda su kullanımını azaltmanın yolları aranmaktadır. Guayule bu açıdan da çözüm olabileceği için önemlidir. Lastik sektörü devleri, son yıllarda çevreye daha az etki eden üretim kaynaklarını araştırmak için birbiriyle yarışıyor. Bu değişim, otomotiv endüstrisi içerisinde gerçekleşen yeniliklerle paralel ilerliyor.

Bridgestone En İyi Lastikler için Bitkilerin DNA’sını İnceliyor

Bridgestone ve NRGene’de çalışan bilim insanları, NRGene’in DeNovoMAGIC ™ sistemini kullanarak spesifik bir guayule genomunu başarıyla bir araya getirdiler. Bu başarı, genom dizisinin ve tüm genlerinin eksiksiz bir tanımını sağlayarak kauçuk yüzdesi gibi önemli özelliklerin genetik temelinin belirlenmesinde ek genomik çeşitliliğin kullanılmasına izin verdi. Dahası Bridgestone, NRGene’in doğru DNA parçalarının sırasını başarıyla tanımlayarak genetik ve fiziksel bir harita oluşturmasına izin veren haritalama popülasyonları geliştirdi. Bu haritalar, Bridgestone’un üreme çabalarına yardımcı olmak için genetik kodda yer alan bilgileri kullanmasını sağlıyor. Ortak çalışma, guayule araştırmalarında tarihi bir kilometre taşına işaret ediyor: Birden fazla genomu birleştiren bir yaklaşım kullanılarak psödokromozomlar (yani, kromozom bilgilerinin çoğunu içeren moleküller) oluşturulabildi.

Bridgestone Lastik Sektörü için Performans Standartlarını Karşılıyor

NRGene’nin kurucusu ve CEO’su Dr.Gil Ronen: “Bugün, doğal kauçuk kaynaklarını genişletmeye ve üretim maliyetlerini düşürmeye yönelik bir başka önemli kilometre taşına işaret ediyoruz. Guayule’yi kullanarak, Bridgestone sadece lastik sektörü için kritik performans standartlarını karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda yerel tesis bazlı kaynaklara dayanarak daha sürdürülebilir ürünler üretebildi. “

Otomotiv Endüstrisi için Önemli İlerleme SağlanacakBridgestone Amerika’nın Yenilik departmanının direktörü William Niaura: “Bridgestone ve NRGene arasındaki işbirliği, kauçuk ve otomotiv endüstrisi için önemli ilerlemeler sağlayacak. Önceki çalışmamızın hevea genomunun sıralanması ve toplanması ile birleştirilmesi ve guayule ile olan mevcut çalışmamız, Bridgestone’un bu kaynakların kullanılması için benzersiz bir konumda olmasını sağlıyor. Lastik sektörü içerisinde kauçuk biyosentetik yollarının karşılaştırmalı genetik analizi ve kauçuk üreten bitkilerin genetiği ve iyileştirilmesinde lider konumdayız.”

You may also like...