Elektrikli Araçlar için Bridgestone Turanza Lastikler Tanıtıldı

Bridgestone Turanza T005 EV lastikler, geçtiğimiz Aralık ayında Japon menşeili premium lastik üreticisi tarafından tanıtıldı. Ürün, hibrit ve elektrikli otomobiller gibi alternatif enerji kaynakları kullanan araçlar için özel olarak tasarlandı. Yeni Bridgestone yaz lastiği, Turanza T005 ile aynı desen tasarımına sahip.

Bridgestone Turanza T005 “EV”nin Farkı Nedir?

Bridgestone Turanza T005 EV gürültüyü azaltmak için özel olarak geliştirilen “B-Silent” teknolojisine sahiptir. Lastik karkasında yer alan ek katman, araç içinde daha az gürültü duyulmasını sağlamaktadır. Bridgestone yaz lastiği, bu sayede klasik T005’den daha fazla akustik konfor sunmaktadır. Düşük gürültü seviyesi, sessiz çalışan elektrikli otomobiller için ekstra öneme sahiptir. Bu nedenle elektrikli araçlar için geliştirilen lastikler için gürültü azaltan teknolojiler kullanılmaktadır. Bridgestone Turanza T005 EV lastiklerin yanak bölgesinde Luxblack Teknolojisi kullanılmıştır. Bu yeni 3 boyutlu yapı ile ışık emilimi sağlanmakta, siyah renk daha doygun hâle gelmektedir.

Bridgestone Enliten Teknolojisi Nedir?

Yeni Bridgestone Turanza T005 EV, markanın patentli “Enliten” teknolojisine sahiptir. Premium lastik üreticisinin mühendisleri, Enliten Teknolojisi ile lastik ağırlığını azaltmaktadır. Bu da yuvarlanma direncinde önemli ölçüde azalma sağlamaktadır. Düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler, normalde yakıt tüketimini azaltmaları ile bilinmektedir. Elektrikli otomobiller için ise bu, daha fazla menzil anlamına gelmektedir. Bu teknolojiye sahip Bridgestone yaz lastiği desenleri, daha önce Volkswagen ID.3’te orijinal ekipman olarak kullanılmıştı. Aynı zamanda dünyanın otonom sürüş yeteneğine sahip ilk güneş enerjisiyle çalışan aracı olan Lightyear One’a da takılmıştı.

Elektrikli Araç Lastikleri Yeni Trendler Arasında Yer Alıyor

Markanın Çin CEO’su Yasuhiro Morita, Bridgestone Turanza T005 EV hakkında yorumda bulundu: “Bridgestone ‘topluma en kaliteli ürünlerle hizmet etme’ misyonunu ve ürün kalitesini iyileştiren ve sürüşü daha çevre dostu hale getiren teknolojileri geliştirmeyi taahhüt ediyor. Bridgestone’un ilk alternatif enerjili araç lastiklerinin prömiyeri, çok önemli bir dönüm noktası. Çinli tüketicilerin gelecekte kamu hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için çalışmaya devam edeceğiz (2030 yılına kadar CO2 emisyonlarını en üst düzeye çıkarma ve 2060 yılına kadar karbon nötr olma hedefi.) Teknolojilerimiz, otomobil yolculuğunu daha çevre dostu, konforlu ve daha güvenli hale getirecek. ”

Continental, Hankook, Michelin, Linglong vb. gibi şirketler daha önce elektrikli otomobiller için özel olarak tasarlanmış lastiklerini sunmuştu ve genel olarak bu, küresel lastik pazarındaki ana trendlerden biri.

You may also like...