Eski Lastikler İngiltere Hükümeti Tarafından Yasaklandı

Birleşik Krallık’ın yol bakanı Baroness Vere, 10 yaş ve üzerindeki lastiklerin; arttırılmış yol güvenliği için İngiltere, İskoçya ve Galler’de kamyon, otobüs ve minibüsler için yasaklanacağını duyurdu. Yasak, Ulaştırma Departmanı’nın eski lastikler ve bu lastiklerin korozyona uğraması ile ilgili yaptırdığı kapsamlı soruşturmadan sonra geldi. Yasak ile birlikte; kamyon ve otobüslerin ön akslarına ve minibüslerin tüm akslarına 10 yıldan daha eski lastik takılması illegal hâle getiriyor. Eski lastikler ile ilgili ikincil mevzuat sonbaharda açıklanacak ve aynı zamanda yeniden kaplanmış lastikler için de geçerli olacak. Yeniden kaplanma tarihinin işaretlenmesi ve açıkça görülebilmesi zorunlu hâle gelecek.

Eski Lastikler Güvenliği Tehdit Ediyor

Yol Bakanı Baroness Vere: “Bozuk frenlere sahip bir aracı kullanmamak gibi lastiklerin kullanım amacına uygun olmasını sağlamak da yol güvenliği için son derece önemlidir. Bu adım, ülkenin dört bir yanındaki sürücülere kamyonlarının ve otobüslerinin gerçekten kullanıma uygun olduğuna dair güven verecektir. Eski lastikler ile sürüş yapılamaması, her yerde sürücü ve yolcular için ciddi bir güvenlik artışını sağlayacaktır. Bu değişiklikte özellikle teşekkür ettiğim ve takdir ettiğim Frances Molloy’un yıllarca süren kampanyalarının etkisi büyüktür.”

Eski Lastikler Ölümlere Sebep Oluyor

Frances Molloy’un oğlu Michael, aracın ön aksa takılan 19 yaşındaki bir lastiğe sahip olduğu için 2012 yılında bir otobüs kazasında hayatını kaybetti. Kazadan bu yana, Molloy eski lastikler ile ilgili yasanın değişmesi için kampanya yürüttü.  Sürücüler, araç sahipleri ve operatörler, yol güvenliği için araçlarının güvenilir olduğundan emin olmalıdır. Bu değişim, aynı zamanda araç lastiklerinin yeni gereksinimleri karşılamasını da sağlayacaktır.

Hükümet Kapsamlı Yol Güvenliği Planı Uyguluyor

Hükümet ayrıca DVSA’dan rutin yol kenarı uygulama faaliyetlerinin bir parçası olarak lastik yaşını kontrol etmesini ve yıllık test programına (MOT testi) ek bir değerlendirme eklemesini isteyecek..Eski lastikler ile ilgili bu duyuru, Yol Güvenliği Beyanının geçen yılki lansmanının ardından sunulan; ülke çapında karayollarında ölen ya da yaralananların sayısını azaltmak için 70’ten fazla tedbir belirleyen iki yıllık eylem planının son adımı.

You may also like...