IAA Mobility’de Her Üç Elektrikli Araçtan Biri Pirelli Lastiklerle Donatılıyor

Münih’te gerçekleştirilen 2021 Uluslararası IAA Mobility Show’da dünyanın önde gelen otomobil üreticileri, en sürdürülebilir otomobilleri için Pirelli lastikleri tercih etti. Münih’teki fuarda ve yollarda neredeyse her üç elektrikli otomobilden biri (%29) Pirelli P Zero veya Scorpion lastikleri kullanıyor. Bu lastiklerden bazıları, sıfır veya düşük emisyonlu otomobiller için geliştirilmiş Pirelli Elect teknolojisine de sahip. Aynı zamanda BMW 320e hybrid ve 3 Serisi modellerinde kullanılan Pirelli Cinturato P7 lastikler de fuarda yer alıyor.

Elektrikli Otomobiller için Pirelli P Zero Elect Lastikler Öne Çıkıyor

Elect işaretlemeli Pirelli P Zero yüksek performans lastikleri, markanın motor sporları alanındaki tecrübesi ile Elect teknolojisini bir araya getiriyor. Elektrikli otomobiller için özel olarak geliştirilen bu lastikler, Münih’teki fuarda Porsche Taycan, Ford Mustang Mach-E GT, Polestar 1, BMW iX ve yeni Mercedes-Benz EQE gibi otomobilleri donatıyor. Pirelli P Zero Elect lastikler, aynı zamanda; yeni Mercedes-Benz EQB ile Ford Mustang Mach-E 4X ve konsept otomobiller Audi Grandsphere Concept ile Mercedes-Benz Concept EQG’ye de takılıyor. Bunun yanında; premium lastik üreticisinin SUV ve crossover araçlar için geliştirdiği Pirelli Scorpion serisi lastikler de fuarda yerini alıyor. Scorpion lastikler, Volkswagen ID.4 GTX, ID.5 GTX, Volvo XC90 plug-in Hybrid, Jaguar, EV400 AWD ve Mercedes-Benz EQCc 400 4matic AMG Line gibi farklı araçlarda sergileniyor.

Pirelli Elect Teknolojisi Nedir?

Pirelli Elect lastikler, hibrit ve elektrikli otomobiller için özel olarak geliştiriliyor. Premium lastik üreticisi, bu teknoloji ile menzili arttırmak için daha düşük yuvarlanma direnci, konforu arttırmak için daha düşük gürültü seviyesi sunuyor. Bu lastiklerin yol tutuşu da hibrit ve elektrikli araçların yüksek torku ile başa çıkabiliyor. Aynı zamanda Elect işaretli lastikler, daha ağır olan bu araçlara karşı dayanıklılığı arttırmak için güçlendirilmiş yapıya sahip. Pirelli, zorlu talepleri karşılayabilmek için lastik geliştirme sürecinde dünyanın önde gelen otomobil üreticileri ile birlikte çalışıyor.

Fuarda Dünyanın İlk FSC Sertifikalı Lastikleri de Sergileniyor

Münih’teki fuarda dünyanın ilk Forest Stewardship Council (FSC) sertifikalı lastikleri de ilk kez sergilenmiş oldu. FSC sertifikalı* doğal kauçuk ve rayon içeren Pirelli P Zero lastikler, yeni BMW iX5 Hydrogen ve BMW X5 xDrive45e Plug-In Hybrid’e takıldı. Sertifika, plantasyonların biyolojik çeşitliliği koruyacak ve yerel halkın ve işçilerin yaşamlarına fayda sağlayacak şekilde yönetildiğini ve aynı zamanda ekonomik canlılığı sürdürdüğünü teyit ediyor. Karmaşık FSC gözetim zinciri sertifikasyon süreci, tarlalardan lastik üreticisine kadar tedarik zinciri boyunca ilerlerken, FSC sertifikalı malzemenin tanımlandığını ve sertifikasız malzemelerden ayrıldığını doğruluyor.

You may also like...