Kış Lastiği Zamanı

Kış Lastiği

Kış Lastiği

 

Kış Lastiği Zamanı

Kullanmakta olduğumuz araçlarımızın dış görünüşüne verdiğimiz özeni acaba güvenliğine de veriyor muyuz? Kapısında gördüğümüz ufak bir çizik bile bizi sinirden çatlatmaya yeterken, neden lastik diş derinlikleri ve aşınma oranı, mevsimine göre yazlık, kışlık lastik kullanımı bizim ihmal listemizde üst sırada yer alıyor?

Kış Lastiği Kullanın Keşke Demeyin

Her yıl belli zamanlarda ya da belli kilometre aşıldığında araçlarımızı bakıma götürüyoruz. Bu bakımda aracımızın motor ve hidrolik yağları değişir, bujileri, devridaim kayışları kontrol edilir ve gerekli olanlar değiştirilir. Sıra kış lastiğine gelince biraz tembelleşiyoruz. Bahaneler çoktur, kış lastiği fiyatları mali külfet, zaman darlığı, adam sendecilik gibi bu liste uzayıp gidiyor. Bana bir şey olmaz düşüncesi ülkemiz insanının mı yoksa tüm insanların ortak olayı mıdır bilemiyoruz.

Kış Lastiği İle Kazazede Olmayın

Tecrübe ile sabit olan kesin bir şey vardır ki; istisnalar hariç trafik kazalarında hep iki taraf vardır. Her kazada bir ihmalkârın yanında sürüklediği masumlar vardır. Bu çarpışma esnasında zarar verdiğimiz insanlar da olabilir, okula aracımızla bıraktığımız çocuğumuz da. Aracımıza her binişimizde, yola her çıkışımızda, kendimizden başka insanlara da zarar verebileceğimiz gerçeğini bilerek ve tedbirini önceden alalım ki, olacakların vicdan azabı bizleri ömrümüzün sonuna kadar takip etmesin. Yıllara göre kaza istatistiklerine baktığımızda; trafik kazalarında ki ölümler ya da yaralanmaların ortalama % 24 civarı kötü hava şartlarına bağlı olarak oluşan kazalarda meydana geldiğini görürüz. Bu istatistikler bize kış lastiğinin neden bu kadar önemli bir ayrıntı olduğunu bir kere daha göstermektedir. Özellikle soğuk ve yağışlı havalarda aracımıza daha iyi yol tutuşu sağlayan kış lastiği sürücülerin ve sevdiklerinin de hayata tutunması konusunda büyük bir etken olacaktır.

Kış Lastiğine Paha Biçilir Ama Size?

İnsan canı ile karşılaştırıldığında küçük bir bedel olan kış lastiğinin ücreti ve lastik değişmek için ayıracağımız yirmi dakika; sevdiklerimiz ve bizler için kış boyu hayat güvenliği ve üzerimize düşen tedbiri almış olmanın rahatlığı ile ödüllendirilecektir. Kış lastiği fiyatlarını çok görerek paha biçilmez olan hayatları zarara uğratmaya hiç de gerek yoktur. Kış lastiği yasalar ile kullanılması zorunlu olmasa bile insan hayatını yeterince önemseyen kişi kimsenin bir şeyi zorunlu kılmasına olanak bırakmadan kullanmaya başlardı. Ne yazık ki bahaneler ölümle sonuçlanarak herkesin canını acıtmaya yetiyor.