Lastik Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Lastik Seçimi

Lastik Seçimi

 

Lastik Seçimi ve Kullanımı; Lastikler hakkında kampanyalarının başladığı şu mayıs aylarında siz de lastiklerinizi mi değişim işlemi istiyorsunuz? bilhassa kış mevsimine girerken bilinçli oto lastik kullanması ve kış lastikleri meselesinde bilgi mi almak istiyorsunuz? O durumda bu yazıda, kış oto lastik kullanımı isteyenler için kısa hususlar verecek ve nasıl seçim yapmanız gerektiği konusuna değineceğiz. Umumi olarak yapılan testlere göre sürüş konforu ve güvenliği açısından havanın yedi derecenin altına düştüğü sıcaklıklarda üreticiler nedeni ile kış lastiklerinin kullanılması önerilmektedir.

Yazın ve kışın oto lastik satın alımlarında göze çarpan ilk farklılık; desen yapıları ve kullanılan malzemeler olabilmekte. Şayet kış lastiği alacaksanız evvela aracımızın lastik ebatlarını bilmeliyiz. Bu ebatlar aracın teknik niteliklerde belirtilen verilerine ve uygulanan jantlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ola ki arabanızın lastik ebatlarını bilmiyorsanız; aracımızda şu an bulunan lastiklerin yanak kısmından okuyabiliriz veya otomobillerin ön iki kapısında, kapı içlerinde ya da benzin deposunun kapağının arasında göreceğimiz etiketlerden de araç üreticileri nedeni ile tavsiye edilen oto lastik ve seçenek lastik ebatlarını öğrenebiliriz. Buradan bakarak en azından vasıtanızda kullanmanız gereken doğru lastik ebadını görüp oto lastik alımlarında buna uygun olarak seçim yapabilirsiniz.

Taşıtınızda kullanmamız gereken lastik ebadını öğrendikten sonra lastiğin kış lastiği olup olmadığını üzerinde bulunan kristal işaretine ve ya m.S ibaresine bakarak anlayabiliriz. Şayet bu işaretler var ise lastiklerinizin kış lastiği olup 7 derecenin altındaki hava koşullarında rahatlıkla kullanabilir ve güvenli sürüş sağlayabilirsiniz. Kış ayında doğru oto lastik kullanımı sürüş güvenliği ve konforu açısından yoğun şekilde mühim bir şeydir. Özellikle yol tutuşu ve fren mesafesi konularında lastiklerden kaynaklanabilecek sorunlar trafikte önemli kazalar oluşmasına sebebiyet verebilir. Hem kendimizi hem trafikteki başka sürücü ve ya yayaları düşünerek kış aylarında kış lastikleri kullanmalıyız. Birden bire durmamız gereken durumlarda, virajlarda, yokuşlarda yahut bayırlarda aracınız ile seyir ederken karlı ve buzlu yollarda kış lastiği kullanımı kayma riskini büyük ölçüde önleyecek ve sürüş güvenliğini arttıracaktır. Eğer siz de fena hava koşullarında trafikte sıkıntı yaşamak istemiyorsanız bizimle iletişime geçerek oto lastik fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz. Baharın tatlı esintisi kendini hissettirirken uzun yola çıkmak için projeler oluşturan müşterilerimiz için daha güvenli bir sürüş öneriyor ve yaptığımız lastik kampanyaları ile sizlere uygun fiyatlar ve müsait ödeme alternatifleri sunuyoruz. Bu yılın lastik kampanyaları ve seçeneklerini görmek için hemen kataloglarımıza göz gezdirebilirsiniz. Eğer lastik kampanyaları geçmiş ise gene sizler için uygun fiyatlarla alım/ satım hizmeti vermekteyiz.

Taşıt lastikleri ile ilgili çok sorulan sorulardan biri olarak karşımıza gelen lastik etiketlerinin nasıl okunacağı hakkında sizler için biraz bilgi vermek istiyoruz. Etiketleme sistemi 2009 yıllında Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilmiş olup yurdumuzda 2012 den bu güne kadar uygulanmaktadır. Bu yönetmelik Temmuz 2012 den itibaren imal edilen tüm otomobil, ağır araç, ticari ve otobüs lastikleri için geçerlidir. Lastikte etiketleme sisteminin amacı; güvenli sürüşten ödün vermeden yakıt tüketimini ve lastik hariç gürültüsünü azaltarak ekonomik verimliliği ve etraf verimliliğini sağlamaktır. Bu sistem sayesinde araç sahipleri ürünler meselesi için daha detaylı bilgi edinip lastik kampanyaları için araştırma yaparken eleme olanağına sahip olacaklardır.

Etikete bakıldığında sol tarafta enerji verimliliği sınıflandırması yapılır. Yakıt tüketimini etkileyen yuvarlanma direncine göre A dan G ye bir sıralama yapılmıştır. A ve G sınıfları arasındaki yakıt tüketimi farkı 100 km de 0.5 lt şekilde belirlenmiştir. Bu da yılda yaklaşık şekilde 80 ltlik bir yakıt tüketimine denk gelir. Etiketin sağ tarafında ise yaş yüzeyde fren mesafesini işaret eden yine A- G aralığında bir sınıflandırma bulunur. A, en kısa fren mesafesini G ise en uzun fren mesafesini göstermektedir. A ve g sınıfları arasındaki fren mesafesi yaklaşık şekilde 18 m.gibi bir uzunluğa tekabül etmektedir. Etiketin alt kısmında da lastiğin çıkarmış bulunduğu hariç gürültünün desibel cinsinden ederi yer alır. Lastik fiyatları alınacak lastiğin ebadına ve modeline göre farklılıklar gösterir lakin her ürün için lastik kampanyaları yapılır.

Sitemizde markalarına göre ayırdığımız fiyatlandırmalara bakarak yaz yada kış lastikleri için sorgulama yapabilir, lastik kampanyaları ve seçeneklerini gözleyebilirsiniz. Güvenli hizmet anlayışını benimseyen personelimizle siz için en cazip fiyatları sunmaya ve lastik kampanyaları düzenlemeye devam etmekteyiz.

You may also like...