Lastik Teknolojisi: Falken Yapay Zeka ile Lastik Tasarlıyor

Otomobil teknolojisinin ve mobilitenin ilerlemesi ile birlikte lastik performansının da buna uyum sağlaması gerekiyor. Bağlantı, otomasyon, sürüş paylaşımı ve elektrifikasyona yönelik evrimi desteklemek için lastiğin güvenliği, verimliliği ve çevresel kimlik bilgileri kritik öneme sahip. Falken ve ana şirketi Sumitomo Kauçuk Endüstrisi (SRI) gibi lastik üreticileri, lastik teknolojisi üzerine çalışmalar yürütüyor. Lastiğin performans özelliklerini analiz etmek ve öngörmek için kullanılan yapay zeka teknolojisi bunlar arasında yer alıyor.

Lastik Teknolojisi Otomobil Sektörüne Ayak Uyduruyor

Otomobil üreticileri, önümüzdeki on yıl içinde hareketlilik alanında devrim yaratacak CASE teknolojilerini geliştirmek için milyarlarca dolar yatırım yaparken, tedarikçiler de bunu destekleyecek çok sayıda teknoloji üzerinde çalışıyorlar. Bu anlamda; lastik teknolojisi de önem kazanıyor. Akıllı lastik teknolojileri, daha fazla güvenlik için geliştirilmeye devam ediyor. Araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda; yalnızca günümüzde gerekli olan ihtiyaç ve güvenlik için değil gelecekte mobilitenin ilerlemesi için de önemli olan ürünler geliştiriliyor. Yapay zeka da dâhil olmak üzere yeni süreçler, malzemeler ve teknolojiler mühendislerin bu alanda adım değişiklikleri yapmasını sağlıyor.

SRI Lastik Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

Lastikler ; kauçuk, takviye maddeler (örn. silika ve karbon siyahı), çeşitli kimyasallar ve katkı maddeleri ile üretilmektedir. Bu malzemeler, lastik bileşiği ve yapısını geliştirme fırsatı tanımaktadır. Lastiğin özellikleri, bu malzemeler arasındaki karmaşık etkileşim ile ortaya çıkmaktadır. Sumitomo Rubber’dan Dr Bernd Löwenhaupt, doğal ve sentetik malzemeler ile oluşturulan lastiklerin zamanla bozularak veya aşınarak performansını kaybettiğini belirtiyor. Bu bozulmayı azaltmak için gerekli olan malzeme ve lastik yapısı arasındaki karmaşık etkileri anlamak şimdiye kadar oldukça zordu. SRI, lastiklerin geliştirilmesinde yapay zeka ve derin öğrenmeyi kullanan ilk teknolojisini geliştirmek için Hokkaido Üniversitesi’nden Profesör Kimi Haseyama ile ortaklık kurdu.

Yapay Zeka Lastik Yaşam Döngüsünü Tahmin Ediyor

SRI ve Hokkaido Üniversitesi ortaklığı ile yapay zeka ; lastik özelliklerinin ve yapısının yük ve aşınma nedeniyle yaşam döngüsü boyunca nasıl değişeceğini tahmin ediyor. Bu yeni lastik teknolojisi ile mühendisler lastiğin performansının nasıl etkileneceği hakkında fikir sahibi oluyor. Örneğin Falken lastiklerinde kullanılan 4D Nano lastik teknolojisi bu şekilde ortaya çıkarıldı. Bu teknoloji ile lastik performansı artarken yuvarlanma direnci azaltılıyor.

You may also like...