Lastik ve Jant Konusu

Jant

Jant

 

Jant ve Lastik Seçiminde En Çok Dikkat Edilmesi Gerekenler; Almak istediğiniz lastik marka ve desenlerini kataloglarımızda bulabilirsiniz. Araba lastikleri ile ilgili detaylı bilgi almak için isterseniz internet sitemizi gözden geçirebilir arzu ederseniz mağazalarımıza bizzat gelebilirsiniz. Bu bilgilendirme yazısında sizlere kış aylarında lastik kullanımının sürüş üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki mevsimine göre oto lastik kullanmanın gerçekten sürüş üstünde oldukça çok ölçüde etkisi vardır. Kar lastikleri hava sıcaklıklarının yedi 7 derecenin altına düştüğü durumlarda sizin ve taşıtınızın konforlu ve güvenli sürüş verebilmesi için kullanılır. Peki, niçin 7 derecenin altında diye vurguluyoruz? ama hava sıcaklığı bu derecenin altına düştükten sonra yazın kullanılan lastikler süresince kullanılan malzeme yapısının farklılığı dolayısıyla arzulanan verimi vermez ve iyi usül tutuşu sunmaz. Eğer kış aylarında yazlık oto lastikleri kullanmaya devam ederseniz lastiklerdeki sertleşme itibarı ile karlı ve ya buzlu yollarda fren mesafesi uzayacağı kesindir ve güvenli sürüş elde edilmesini engeller.

Yaz lastiği kullanan taşıt sürücüleri hem trafikteki diğer sürücüler açısından tehlikeli bir vaziyet oluşturmaktadır. Yaz lastiklerini kış koşullarında kullanmaya çalışan sürücünün direksiyon ile vermiş olduğu komutları lastikler istenilen şekilde yola aktarılamaz. Yani oto sahiplerinin otomobil hâkimiyeti azalır. Bu durumlarda ise aracın yolda kayması ve olması gereken güzergâhın dışına çıkmasına neden olabilir. küçük Önce de belirttiğimiz benzer fren mesafesi de ehemmiyetli ölçüde artarak aniden durma gereksinimlerinde lastikler fren sinyaline yanıt vermeyip taşıtın savrulması sonucunda kazaya neden olabilir ve üzücü sonuçlar doğurabilir. Taşıt sahipleri arasında isimlendirilen umumi bir yanlış olgu vardır ki; bu kış aylarında yaz lastiklerinin hava basınçlarıyla oynayıp, basıncı düşürerek taşıtın yol tutuşunun daha iyi olacağını sanırlar. Aksine bu hal yüzde yüz yanlış bir düşüncedir ve düşünüldüğü gibi lastiklerin yol tutuşu iyileşmez. Üstelik oto lastik için belirlenmiş hava basınç ayarlarıyla oynamak araçta herhangi bir güvenlik ve ya sürüş konforu sağlamayacağı gibi araç dengesinde de aksaklık oluşturabilir. Bu hal ise aracın ağırlığının lastikler üstünde eşit dağılmaması sonucu yol tutuşunu daha da kötüleştirecektir. Eğer siz de kış ayarlarında sürüş güvenliğini ve konforunu sağlamak istiyorsanız kışlık oto lastik seçeneklerimize bakarak satış uzmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz. Bir çok yerde tercih edilen otolarda oldukça çok çeşit hafif alaşımlı jant görüyoruz. Bunun nedeni araç sahibinin aracı için hem arabanın yol tutuşunu en üst seviyeye çıkarır, hem de dış görünümüne katkı sağlamış olur. Özellikle coupe otolarda gördüğümüz jantlar yolda giderken çukur ve girintilerde daha kısıtlı hasar görmesini sağlamaktadır. Doğru seçilmiş lastiğin yol tutuşu performansı tabi ki özensiz seçilmişlere göre daha rahat olabilir.

Bazı jantlar otomobilin fren disklerinin soğumasına bile yardımcı olur. Daima otoda balatalar olabildiğince ehemmiyetlidir o yüzden alacağınız hafif alaşımlı alüminyum jantlar oldukça kaliteli bir marka yada vasıta üreticisinin belirlediği özelliklere uygun nitelikte olmasına çok dikkat edilmelidir. Tüm araçlar bozuk yollarda oldukça ziyan görür. Bu yüzden kaliteli bir alüminyum alaşımlı hafif jant tercihi yapılması bu yönde çok fazla mühimdir. Hem aracınızı korumuş mümkün hem de sık sık bakım ve onarımla uğraşmayıp tasarruf etmenize yaramaktadır. Tanınmamış marka bir jant alıp bilahare daha aralıksız masrafa niçin olabilir! Aracınızın zarif ve estetik görünmesine katkı sağlayan jantlar, aslında aracın zeminden gelebilecek darbelerini esneyerek yumuşatan ve aracın ziyan görmesini engelleyen bir unsur olduğunu unutmayalım.

Lastiklerin ve balataların daha dayanıklı ve uzun soluklu kullanılmasını sağlar! Yolda giderken su veya diğer tamam sıvılardan etkilenmez ve paslanmazdır. Jant kullanan zatların araçlarında daha sınırlı sıkıntı çıktığı görülmektedir. Bunun soylu sebebi bilindik kaliteli ve araca uygun bir marka jant kullanılmasıdır. Jantlarınızı hususu ile bir anda karşınıza çıkacak yüksek çukurlarda dikkat ederek koruyabilir ve kaldırım bu gibi sert cisimlerden mesafeli tutarak ömrünü uzatabilirsiniz. Türkiye’de bulunan ve vatan dışından ithal edilen jant modelleri bugünümüz piyasasında olabildiğince çokça çeşide sahiptir. lakin jant alırken TSE standartlarına uygun olup olmadığına dikkat ediniz.

Otomobil piyasasında yaşanan teknolojik gelişmelerin beraberin de getirdiği kaliteli ve prodüktör firmanın desteklediği en yeni jantlar bulunmaktadır. Bir başka dikkat edilmesi gerekli öğe ise seçim yapacağınız alüminyum jantların ağırlığı, ölçüleri ve tasarımında yapılan ayarlar olabildiğince değer arz etmektedir. Kalitesiz bir jant nelere yöntem açabileceğini hayal etmek zor doğrusu çünkü bazı zamanlar öyle anlar oluyor ki ölümle dahi sonuçlanan kazalara davetiye çıkarabiliyor.

You may also like...