Lastikler ile fiyat meselesi

Lastikler ile fiyat meselesi 1

Otomobilinizin lastikleri, araçlarda yere temas eden kauçuk ve tellerin birleşimi ile üretilen parçalardır. Lastiklerin birçok şekli bulunur ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri başka başkadır. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun çünkü uygulanan materyallerin, daha esnek, soğuğa dayanıklı ve yol tutuş niteliğinin başka türe göre çok olmasıdır. Lastik alırken aranan çeşitli nitelikler vardır. Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir. Aranan kalite arttıkça fiyat da yükselir. Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha ılımandır. Lastikler de aranan temel nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır.

Her markanın da kendine özel geliştirdiği bir noktası bulunmakta. Bunların içerisinde maksimum önem verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50-60 Tl den başlayarak 1000 TL ve üstüne çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin nitelikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunmaktadır. Fakat, iktisat düzeyine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir. Lastik fiyatlarından öncelikle güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır. sebebi ise aracın yere temas eden tek parçası lastiklerdir ve araç güvenliği adına en kayda değer kısım şekilde sayılmaktadır. Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu güçlü olması, birden frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması ciddi bir konudur. aksi durumda hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir. Ucuz markalar da araç sahiplerine hizmet vermektedir. lakin, asıl ciddi olan, firmanın güvenilirliğidir.

Kimi sürücüler ucuza lastik edinebilmek için, hiç bir kriter bulundurmadan, araç niteliklerini dikkate almadan, yalnızca lastik fiyatlarındaki ucuzluk nedeniyle bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler. Böylelikle hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki bireylerin hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem ekonomik anlamda hem manevi anlamda mühim boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine ciddiyet verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için en doğru davranış olacaktır. Doğru zamanda doğru lastik seçimi, araca elverişli lastik seçimi, pahalıda olsa düşünülmelidir.

You may also like...