Michelin Lastik Bayilerinin Elektrikli Araç Devriminde Rolü Nedir?

Elektrikli araçlar Kuzey Amerika’da daha popüler hale gelmeye devam ederken Michelin CEO’su Alexis Garcin değerlendirmelerde bulundu. Özellikle tüketicilerin lastikler için “elektrikli bir aracın menzilini uzatan en önemli özellik” olduğunu öğrenmeleri gerektiğini belirtti. Michelin lastikleri CEO’su ayrıca, bağımsız lastik satıcılarının bu konuda tüketicileri eğitmede kritik bir rol oynayacağını söylemektedir.
Michelin Lastikleri CEO’su Garcin, 2 Şubat’ta çevrimiçi bir brifing sırasında gazetecilere, lastik üreticisinin işinin üç temel direğinden bahsetti: ‘’Çalışanları, kârı ve sürdürülebilirlik çabaları yoluyla gezegene odaklanılması.’’

Michelin Pilot Sport EV Modeliyle Neyi Planlamıştı?

Yorumların çoğu şirketin elektrikli araçlar ile ilgili çalışmalarına odaklandı. Garcin, Michelin tarihindeki yeni teknolojii rolüne işaret etti. 1946’da Radyal lastik ürününün yaratılması ve 1992’de şirketin ilk yeşil, yakıt verimliliği odaklı lastiğinin üretilmesi bunları destekler. Michelin’in geçen yıl, bir elektrikli araba menzilini 37 mile kadar uzatabildiğini aynı zamanda gürültü seviyelerini %20 oranında azalttığını söylediği Pilot Sport EV modelini tanıttığını belirtti.

Ayrıca Garcin, elektrikli araçların ekstra ağırlığının yanı sıra artan torklarının lastikler üzerinde daha fazla baskı yarattığını söylüyor. “Bugün bazı lastiklerin %20’ye kadar daha hızlı aşınabildiğini görebiliyoruz. “Bu nedenle pazara teknolojiler sunmak ve tüketicileri eğitmek, pazarın ilerlemesine yardımcı olurken, lastiğin performansını yükselterek aşınmadan ödün vermeden otomobilin menzilini artırabilir. “Ve bu bizim için oyunun kurallarını değiştirecek bir durum çünkü son yıllarda edindiğimiz tüm bilgi birikiminden yararlanacağız.” Şeklinde konuştu.

ABD’li Sürücüler Elektrikli Araç Lastiği Hakkında Ne Biliyor?

Şimdiye kadar tüketiciler bu lastiklerdeki teknolojiyi görmezden geldi. Michelin lastikleri adına 2022 sonbaharındaki anket, ABD’li sürücülerin %83’ünün bir elektrikli aracın ne tür bir lastiğe ihtiyacı olduğundan emin olmadığını gösterdi. Aynı anket, mevcut elektrikli araç sahiplerinin %52’sinin de araçlarının ne tür bir lastiğe ihtiyaç duyduğunu bilmediğini gösterdi.
Garcin, Michelin lastik teknolojilerinin otomobil teknolojilerinden ayrılamaz olduğuna ve lastik üreticisinin yazılım tanımlı araçlarda rol oynayacağına inandığını söylüyor. Her 10 elektrikli araçtan sekizinde Michelin lastikleri kullanıldığını söylüyor. (Michelin bu iddiasını, ABD ve Kanada’da yıllık en az 1.000 araçlık satış projeksiyonuna sahip elektrikli araç üreticilerine yaptığı lastik satışlarına dayandırıyor).

Michelin Lastik Bayilerinin Etki Edeceğine İnanıyor

Michelin Lastikleri elektrikli araç ürünlerinin bayii ağıyla devrim yaratacağına inanıyor. CEO’su: “Kuzey Amerika’da müşterilere hizmet vermek için ortaklara güvenmek konusunda çok net bir stratejimiz var. Bu benim kalbime çok yakın olan ve işimizi nasıl yürüttüğümüzle ilgili bir şey. Beyanında bulundu. Garcin, “tüketicileri tüm lastiklerin aynı olmadığı konusunda eğitmek için” lastik bayilerine ihtiyaç duyulmaya devam edileceğini belirtti. Aynı zamanda lastik bayileri tüketicilere ek hizmetler sunabilir ve “son kullanıcıların deneyimini zenginleştirebilir.”Bu yüzden bağlanabilirlikten bahsettim. Bu ortakları bu bağlantılı tekliflerin içine yerleştirebiliriz. Lastik yönetimi ve lastik bakımıyla ilgili tüm hizmetleri düşünün. Bunlar gerçekten de stratejimizin bir parçası. Hizmeti kendimiz işletmek istemiyoruz. Bu yüzden bu ortaklıkları kurduk.”

You may also like...