Michelin ve Formula E İşbirliği 2022’ye Dek Sürecek

2014/2015’teki ilk sezonundan bu yana FIA Formula E Şampiyonası’nın kurucu ortağı olan Michelin, % 100 elektrikli araçlarla gerçekleşen bu yeni yarış disiplininin başarısına aktif olarak katılım sağlamış olmaktan gurur duyduğunu belirtti. Michelin, 2021/2022 sezonunun sonuna kadar Formula E yarışlarının özel lastik tedarikçisi olmaya devam edecek. FIA kararı doğrultusunda yeni tedarikçi bu süreden sonra sponsorluğu devralacak.

Formula E Michelin için Neden Önemli?

Michelin, ilk altı sezon boyunca Formula E yarışlarını bir inovasyon laboratuvarı olarak kullandı ve bu yeni yarış disiplini için üç nesil Michelin Pilot Sport lastiği geliştirdi. Uzun ömürlü ve çok yönlü performansı ile öne çıkan Pilot Sport EV, aynı zamanda yarışların sorunsuz gerçekleşmesi için gerekli lastik sayısının azalmasını sağlayarak da devrim niteliğinde olduğunu gösterdi. 2016 / 2017 Formula E sezonunun başlangıcında; Pilot Sport EV2 sunuldu ve bu geliştirilmiş versiyon, enerji verimliliğini büyük ölçüde arttırdı.

Motor Sporları Michelin Teknolojisine Katkı Sağlıyor

Formula E yarışlarında mevcut olarak kullanılan 3. nesil Michelin Pilot Sport ise ilkine kıyasla lastik seti başına 9 kg’dan daha fazla ham madde tasarrufu sağlıyor. Firma, son 2 sezondur takımlara bu düşük ağırlığa sahip lastikleri tedarik ediyor. Yeni Pilot Sport, hafifletilmiş olmasına rağmen; yol tutuşunu, enerji verimliliğini ve kullanım süresini koruyor. Michelin, tüm lastiklerini geliştirirken Formula E lastikleri ile elde ettiği kazanım ve teknolojilerden yararlanıyor. Yarışlarda kullanılan 18 inç lastiklerin günlük olarak kullanılan lastiklere benzer yapıda olması, bu teknolojinin aktarılmasını kolaylaştırıyor.

Formula E Firmanın Sürdürülebilirlik Stratejini Yansıtıyor

Michelin Grubu için sürdürülebilir mobilite ve motor sporları alanındaki rekabet, birbirini tamamlıyor. Fransız lastik devi, “tamamen sürdürülebilirlik” odaklı stratejik vizyonunu motor sporlarında da sürdürüyor. Grup, Formula E yarışlarının yanı sıra; geleceğin hareketliliğine yönelik MissionH24 (Endurance Racing’de hidrojeni tanıtmayı amaçlayan bir proje) ve MotoE (MotoGP’nin bir parçası olan % 100 elektrikli motosiklet şampiyonası) gibi diğer iddialı programlar çerçevesinde çok sayıda yenilik geliştiriyor.

Michelin Formula E Kurucu Ortağı Olmaktan Gurur Duyuyor

Michelin motor sporları direktörü Matthieu Bonardel: “FIA Formula E Şampiyonası’nın kurucu ortağı olmaktan gurur duyuyoruz. Bugün on otomobil üreticisinin taahhüdüne dayanan bu yeni yarış disiplininin başarısına büyük katkıda bulunduk. 2022 yılına kadar Formula E yarışlarına destek sağlamaya devam edeceğiz. Michelin, motor sporlarındaki rekabetin ve sürdürülebilir mobilitenin birbirinin ayrılmaz parçası olduğunu göstermek için diğer ortaklıklarını geliştirmeye devam edecek.”

You may also like...