Michelin’in İlk Lastik Geri Dönüşüm Tesisi Kuruluyor

Michelin, Enviro ile ortak olarak ilk kez bir kullanılmış lastik geri dönüşüm tesisi kuracak. İsveçli Enviro şirketi, kendi geliştirdiği patentli teknoloji sayesinde kullanılmış lastiklerden karbon siyahı, gaz ve metal üretebiliyor. Michelin lastik geri dönüşüm tesisi nereden yer alacak? Yılda ne kadar lastik geri dönüştürülecek? Kullanılmış lastik geri dönüşüm tesisi, Şili’nin kuzeyindeki Antofagasta bölgesinde kurulacak. Yılda 30.000 tona dek büyük lastik işlenebilecek. Böylece ülkede bu segmentteki kullanılmış lastik geri dönüşüm ihtiyacının %70’i karşılanacak.

Michelin Lastik Geri Dönüşüm Tesisi Ne Zaman Kurulacak?

Enviro ve Michelin kullanılmış lastik geri dönüşüm tesisi için inşaat 2021 içerisinde başlayacak. Yatırım tutarı ise 30 milyon euroyu aşacak. Peki, lastik geri dönüşüm tesisi inşaatı ne zaman bitecek? Michelin ve Enviro inşaatın 2023’te bitmesini planlıyor.

Lastik Geri Dönüşüm Süreci Nasıl İşliyor?

Geri dönüştürülecek kullanılmış lastik doğrudan kullanıcılardan alınacak ve kesilip geri dönüştürülecekleri tesise nakledilecek. Enviro teknolojisi, piroliz ile yeni hammaddeler üretilebilmesini sağlayacak. Michelin, yeni lastik geri dönüşüm tesisi ile materyallerin %90’ının konveyör bantları, titreşim önleyici ürünler dâhil olmak üzere birçok farklı alanda kullanılacağını söylüyor. %10’luk kısmın ise enerji ve ısı üretmek için doğrudan lastik geri dönüşüm tesisi içerisinde kullanılması planlanıyor.

Kullanılmış Lastik Yeniden Değerlendiriliyor

Michelin, yeni lastik geri dönüşüm tesisi ile ürünlerin toplanmasından hammaddelerin yeni ürün üetiminde kullanımına kadar kapsamlı bir kullanılmış lastik geri dönüşüm çözümü yaratılacağını söylüyor. Michelin’in yeni iş geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Sander Vermelen, şirketin şu anda Şili’de uzun vadeli anlaşmalar imzalamayı planladığı birkaç maden firması ile görüşmelerde bulunduğunu söylüyor.

Vermelen:”Enviro teknolojisinin kullanımını genişleterek, müşterilerimize hem çevresel hedeflerine ulaşmalarına hem de döngüsel bir ekonomiye katkıda bulunmalarına yardımcı olabilecek bir çözüm sunabileceğiz.”

You may also like...