Otobüsler için Continental Elektrikli Araç Lastikleri Test Aşamasında

Continental’e göre, otomobil ve ticari araç üreticileri, elektrikli mobilitenin yaygınlaşması üzerine süreçlerini değiştirmek zorunda kalma konusunda yalnız değiller. Lastik üreticilerinin de özel talepleri karşılamak için yeni konseptler bulmaları gerekiyor. Continental, elektrikli şehir içi otobüsler için lastik geliştirme sürecinin özellikle zorlu olduğunu belirtiyor. Bunun için Continental ve elektrikli otobüs üreticisi VDL Bus & Coach, uzmanlıklarını bir araya getirdiler. Şu anda Continental’in Contidrom test sahalarında test edilmekte olan ilk prototip lastiği ortaklaşa geliştirdiler.

Elektrikli Araç Lastikleri Daha Fazla Torka Maruz Kalıyor

Continental Truck Tires firmasında otomotiv mühendisi olan Ben Hudson, tüm elektrikli araç lastikleri gibi bu otobüs lastiklerinin de hareket ederken ve hızlanırken daha yüksek torka maruz kaldığını söyledi. Bununla birlikte, elektrikli şehir içi otobüsler için lastikler söz konusu olduğunda önceki elektrikli araç projelerinde deneyimlenenlerin ötesinde başka hususların da söz konusu olduğunu vurguladı. Şehir içi trafiğinde araçların sessiz çalışması gerektiğini söylerken elektrikli araç lastiklerinin hem yüksek performans sunması hem de bu konforu azaltmaması gerektiğini belirtti.

Continental Elektrikli Araç Lastikleri Sağlamlıktan Ödün Vermiyor

Şehir içi trafiğinde elektrikli otobüslerin yavaşlaması, enerji geri kazanım sürecinde önemli bir faktör. Sonuç olarak; elektrikli otobüs lastikleri, yanmalı motorlara sahip otobüslere takılan muadillerine göre daha zorlu gerekliliklerle başa çıkmak zorunda. Hudson, aynı zamanda lastiklerin geleneksel araç sistemlerinde kullanılan lastiklerle aynı kilometre performansını ve aynı güvenlik seviyelerini sağlaması gerektiğini belirtiyor. Continental, elektrikli araçların yenilikçi gereksinimlerini karşılarken fren performansından ve sağlamlıktan da ödün verilmeyeceğini söylüyor. Firma, en ön önemli önceliğinin güvenlik olduğunu vurguluyor.

Continental Yeni Lastik Geliştirme Konseptlerini Kullanıyor

Continental, yeni elektrikli otobüs lastikleri prototipleri ile lastik geliştirme sürecini de kısaltmayı hedefliyor. VDL Bus & Coach ve Continental işbirliğiyle geliştirilen lastikler, hâla test aşamasında. Hudson, yeni konsept lastikler geliştirilirken yeni geliştirme konseptlerinin de ortaya çıkabileceğini söylüyor. Normalde bir lastik, 3 ila 5 yıllık süreç içerisinde geliştiriliyor ve test ediliyor. Hudson, yeni konseptle bu süreci kısaltmayı başardıkları takdirde diğer lastik serilerinin geliştirilmesinde de aynı yöntemlerin kullanılacağını söylüyor.

You may also like...