Pirelli 2023’e Kadar Formula 1 İçin Lastik Tedarik Edecek

2019 sezonu sonuna kadar geçerli olan mevcut sözleşmesini yenileyen Pirelli, dünyanın en önemli motor sporları organizasyonlarından biri olan FIA – Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın küresel lastik tedarikçisi olmayı sürdürecek. Sözleşme sayesinde başarılı iş birliği ileriye taşınmış olacak. Formula 1 Yönetimi (FOM) ve Pirelli, sporun gerektirmiş olduğu bütün girişimler konusunda anlaşmaya vardı. Bunun yanı sıra; 2021’de yürürlüğe girecek 18 inç lastikleri de içine alan yeni teknik geliştirmeler için birlikte çalışmada da anlaşmaya varıldı.

Formula 1 ve Pirelli Ortaklığı 2011’den Bu Yana Sürüyor

Formula 1 Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Chase Carey, Pirelli ‘nin 2011 yılından bu yana Formula 1 için değerli bir iş ortağı olmayı sürdürdüğünü söyledi. Carey, Pirelli’nin yenilikçi teknolojiler alanındaki liderliğine vurgu yaptı. Pirelli ile sürdürdükleri iş birliğinin F1 ve motor sporları alanlarının en iyilerini bir araya getirme misyonunu yansıttığını söyledi. Carey, Formula 1 için kritik önemi olan bir bileşene istikrarlı gelecek sağlamak için büyük önem taşıyan bu anlaşmayı yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Pirelli Formula 1 için Kritik Role Sahip

FIA Başkanı Jean Todt ise Pirelli’nin bir dönem daha FIA – Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın resmi lastik tedarikçi olarak bulunmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Sözleşmenin FIA’ya 2011’den bu yana edindikleri deneyimden faydalanma imkânı verdiğini söyledi. Todt, motor sporları alanındaki uzmanlığı ile Pirelli ‘nin F1’de ne kadar kritik bir rol oynadığının farkında olduğunu belirtti.  

Pirelli F1’i Laboratuvar Olarak Kullanıyor

Pirelli Başkan Yardımcısı ve CEO’su Marco Tronchetti Provera, Pirelli’nin Formula 1 iş birliğinin 2023 yılına kadar uzamasının mükemmel bir haber olduğunu söyledi. Pirelli’nin ilk Dünya Şampiyonası’nın yapıldığı 1950’de de sahada bulunduğunu ve bu sözleşmeyle birlikte modern çağdaki motor sporları yarışlarında 13 sezondur yer almış olacağını hatırlattı. Provera, Pirelli’nin motor sporları alanını en ileri teknolojik araştırmaları geliştirmek için bir laboratuvar olarak gördüğünü belirtti.

Formula 1 Motor Sporları Alanında Zirvede Bulunuyor

Pirelli Başkan Yardımcısı ve CEO’su Marco Tronchetti Provera, motor sporları alanında zirvede yer almaya devam edecek olan Formula 1’in Pirelli için ideal bir ortam yarattığını söyledi. Formula 1’in maksimum performans, sürdürülebilirlik ve güvenlik standartlarını garanti ettiğini ve dünyanın en çok tercih edilen prestijli otomobil markalarını donatan ekstra yüksek performansa sahip lastikleri sergilemek için de mükemmel bir vitrin olma özelliği taşıdığını belirtti.

You may also like...