Pirelli P Zero E Serisi ile Çevre Dostu Lastik Üretmeye Başladı

Pirelli P Zero E serisi çevre dostu lastik üreterek desende iki oktan oluşan çember şeklinde yeni sembol kullanmaya başlayacak. Bu yeni işaret, üretiminde en az %50 çevre dostu malzeme kullanılan modelleri belirtecek. Pirelli ile yeni çevre etiketini alacak ilk lastik, yenilenebilir kaynaklardan veya geri dönüştürülmüş malzemelerden elde edilen “yeşil” ham maddelerin %55’ten fazlasından oluşan Pirelli P Zero E olacak.

Neden Çevre Dostu Lastik Tercih Edilmeli?

Pirelli Sürdürülebilirlik Direktörü Tronchetti Provera, “Pirelli, çevresel etkisini sürekli olarak azaltıyor ve bu da büyük sürdürülebilirlik endekslerine dahil edilmesiyle yansıyor, bu da sürdürülebilirlik ve şeffaflık konusundaki taahhüdümüzü doğruluyor” dedi. “Bu nedenle, çevre dostu malzemelerin yüksek yüzdesini belirtmeye karar verdik. Ve bu yönde ilerlemeye devam edeceğiz, ki bu arada otomobil üreticileri ortaklarımız tarafından çok takdir ediliyor. “Pirelli, çevresel etkisini azaltma konusundaki taahhüdünün bir parçası olarak, sürdürülebilir malzemelerin kullanımını artırmayı hedefliyor. Şirket, 2025 yılına kadar lastiklerinin en az %60’ının biyomalzemelerden ve %12’sinin geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşmasını planlıyor. Fosil kökenli malzemeler ise yaklaşık %30 oranında kalacak.

Pirelli Lastikleri Hangi Çevre Dostu Malzemeleri Kullanılıyor?

Pirelli P Zero E lastikleri, kâğıt hamuru ve endüstrisinin atıklarından elde edilen lignin, pirinç kabuğu külünden yapılan silika, eski lastiklerden piroliz yoluyla elde edilen geri kazanılmış karbon siyahı, yenilebilir ve piroliz yağlarından elde edilen monomerlerden yapılan biyopolimerler, hevea brasiliensis’in sütlü suyundan üretilen doğal kauçuk gibi çeşitli “yeşi çevre dostul” ham maddeler kullanılarak üretiliyor. Ayrıca kauçuk karışımına bitki biyokütlesinden veya “orman kökenli” plastikleştiriciler olan biyoreçineler de ekleniyor. Lastiklerde güçlendirici malzeme olarak da selülozdan elde edilen viskoz lifler kullanılıyor.

Çevre Dostu Malzemeler Lastik Performansını Nasıl Etkiliyor?

Pirelli P Zero E lastikleri, çevresel zararı azaltmakla birlikte UHP segmenti için gerekli performansı sağlamayı amaçlıyor. Kullanılan malzemelerin lastik performansına farklı katkıları var. Örneğin:

  • Lignin: Lastik ömrünü artırır ve yuvarlanma direncini azaltır.
  • Silika: Lastiklerin ıslak zemindeki sürüş özelliklerini iyileştirir.
  • Geri kazanılmış karbon siyahı: Lastik gücünü ve dayanıklılığını artırır.
  • Biyopolimerler: Lastiklerin kuru ve ıslak zemindeki performans dengesini iyileştirir.
  • Biyoreçineler: Lastiklerin kavrama ve yol tutuşunu artırır.
  • Doğal kauçuk: Lastiklerin esnekliğini ve elastikiyetini sağlar.
  • Viskoz lifler: Lastiklerin yapısını güçlendirir ve aşınmaya karşı korur.

Pirelli Çevre Dostu Lastikler Hangi Sertifikalara Sahip?

Pirelli, çevre dostu lastiklerinin üretiminde kullandığı malzemelerin uluslararası standartlara uygun olduğunu belgelemek için çeşitli sertifikalar aldı. Bunlardan en önemlisi, doğal kauçuk ve viskoz liflerin kuruluşun kurallarına uygun olduğunu belirten Orman Yönetim Konseyi (FSC) sertifikasıdır. Bu sertifika, lastik üretiminde kullanılan malzemelerin “biyoçeşitliliği destekleyen ormanlardan ve plantasyonlardan temin edildiğini ve yerel topluluklar ve çalışanlar için ekonomik sürdürülebilirliği sağladığını” garanti eder. Pirelli ayrıca, lastiklerinin üretiminde kullanılan malzemelerin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi ve azaltılması için ISO 14021 çevre sertifikasını da aldı. Bu sertifika, lastiklerinin en az %50 çevre dostu malzeme içerdiğini doğrular nitelikte.

Çevre Dostu Lastikler Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Pirelli P Zero E lastikleri, aslında 2025 yılında satışa çıkması planlanan bir üründü. Ancak Pirelli, çevresel etkisini azaltma konusundaki kararlılığı sayesinde bu ürünü iki yıl önceden piyasaya sürdü. Pirelli P Zero E lastikleri, 2023 yılında satışa sunuldu ve ilk olarak BMW iX3 elektrikli SUV modelinde kullanıldı. Pirelli, gelecek yıllarda da çevre dostu lastiklerini farklı modellerde sunmayı planlıyor.

You may also like...