Yakıt Tasarrufu Sağlayan Lastikler Hakkında Her Şey

Enerji ve yakıt tasarrufu sağlayan lastikler , daha az yakıt tüketecek şekilde tasarlanmıştır. Bu da daha az emisyon salındığı anlamına gelir. Bu lastikler , çevre dostu lastikler olarak da adlandırılmaktadır. En verimli çevre dostu lastikler en düşük yuvarlanma direncine sahiptir; bu da yakıt tüketiminin ve enerji kaybının azalmasını sağlar. Yakıt tasarrufu sağlayan lastikler , aynı zamanda daha yavaş aşınacak şekilde tasarlanmıştır. Lastik etiketinde yakıt verimliliği kategorileri A (yeşil) ile başlar ve G (kırmızı) ile biter. A sınıfı en verimli iken G sınıfı yedi kategoriden en zayıfıdır.

Yakıt Tasarrufu Sağlayan Lastikler Hangi Özellikleri Sunuyor?

İki yüzey arasında oluşan sürtünme nedeniyle lastiklerin sürüş yönünde ilerlemeleri için enerjiye ihtiyaçları vardır. Bu sürtünme, yuvarlanma direnci olarak da adlandırılır. Yuvarlanma direnci , bir aracın yakıt tüketiminin yüzde 20’sini oluşturmakta ve lastikler hareket hâlindeyken sıcaklıklarının artmasına neden olmaktadır. Yakıt tasarrufu sağlayan lastikler ,yuvarlanma direncini ve dolayısıyla sürüş yapmak için gereken enerjiyi azaltmayı amaçlamaktadır.

Çevre dostu lastikler olarak da bilinen bu lastikler üreticiler tarafından çeşitli yollarla geliştirilir:

  • Daha aerodinamik ve sağlam lastikler tasarlamak
  • İç hareketi minimuma indiren lastik bileşikleri geliştirmek
  • Daha fazla yakıt verimliliği sunan sırt desenleri tasarlamak

Yakıt Tasarrufu Sağlayan Lastikler Hangileri?

Yakıt tasarrufu sağlayan lastikler , diğer lastiklerle tamamen aynı görünüyor. Ancak yakıt verimliliği derecesi lastik etiketi üzerinde görülebiliyor. A (en iyi) ile G (en kötü) arasında derecelendirilen etiket kategorileri üç gruba ayrılıyor:

  • Yakıt verimliliği
  • Islak zemin yol tutuş ve fren performansı
  • Dış gürültü seviyesi

En yüksek enerji verimliliğine sahip çevre dostu lastikler satın almak istiyorsanız, etikette “A” derecelendirmesi bulunan lastikleri aramalısınız. Yakıt tasarrufu sağlayan lastikler olarak tanıtılan ürünlerin büyük bir çoğunluğu, yakıt verimliliği kategorisinde A veya B etiket derecesine sahiptir. Lastiklerin etiket değerlerinin ebatlarına göre değişkenlik gösterdiğini de unutmamalısınız. Yakıt tasarrufu sağlayan lastikler için örnek olarak; Goodyear Efficientgrip Performance 2, Continental EcoContact 6 ve Bridgestone Turanza T005 verilebilir.

Çevre Dostu Lastikler ve Faydaları

Benzincide ödediğiniz her litrenin 5’te birinden lastikler sorumlu. Bu nedenle üreticiler yakıt tasarrufu sağlayan lastikler tasarlamaya istekli. Masraflarını ve karbon ayak izini azaltmak isteyen sürücüler için çevre dostu lastikler mükemmel bir seçim olacaktır. Dahası, şirket otomobil vergisi ve yıllık karayolu fonu lisansı benzeri ödemeler; bir otomobilin emisyon rakamlarına dayanmaktadır. Bu nedenle bu lastikler, tasarruf için yalnızca yakıt verimliliği sağlamakla kalmamaktadır.

You may also like...